U15: Debut cu victorii

Fetele noastre din echipa de Under 15 au avut un prim turneu foarte dificil la Timișoara, însă s-au descurcat excelent.

În prima zi a competiției din Banat, gazdele de la CSȘ Bega Timișoara au depășit categoric pe LAPI Dej, scor 64-24, anunțând că nu va fi ușor meciul cu ele!

Sportivele noastre au intrat în joc sâmbătă, în compania LAPI Dej și au prestat un joc consistent, al cărei câștigătoare s-a stabilit încă înainte de pauză.

Results

TeamSF1SF2SF3SF4FINAL
SMART U15191261047
LAPI DEJ67101033

Partida cu LAPI Dej poate fi revăzută pe canalul nostru de Youtube:

Meciul de duminică se anunța unul de foc și așa a și fost. În ciuda unui debut de meci favorabil echipei noastre, balanța s-a echilibrat rapid în a doua lungime și la pauză aveam o singură posesie avantaj!

Lucrurile s-au înclinat pe rând către fiecare dintre combatante, iar finalul a fost unul de foc!

Strategiile trasate cu ocazia time-out-urilor nu au ieșit, apărările au fost agresive și sufocante, dar fetele noastre și-au ținut cumpătul și bifează o primă victorie importantă, cu care se instalează pe prima poziție a Grupei A la finele turului.

Results

BEGA TM.81712643
SMART U1513159744

Și acest meci poate fi revăzut pe canalul nostru de Youtube:

Carmin Popa, antrenor

”A fost un turneu greu, echipele sunt egale din punct de vedere valoric și este început de sezon, încă nu ne știm nivelul și potențialul. Toate echipele vin cu lucruri noi și trebuie să fim pregătiți, să avem reacție la aceste lucruri. Am ratat mult, însă mă bucur că am câștigat un meci greu, cel cu Timișoara, dar greu a fost și cu Dejul, care este o echipă ce a crescut foarte mult. Suntem optimiști, așadar, după acest turneu!”

Iată configurația clasamentului după turul grupei:

Clasament CNU15, Faza 1, Grupa A

Poz.TeamPCTVÎPMPPDIF
184020316340
262221916950
3404141231-90

Turneul retur se va desfășura în 29-30 octombrie, locația nefiind încă stabilită.