U15: Încheiem sezonul pe locul 5

Campionatul Național Under 15 feminin s-a încheiat astăzi la Sfântu Gheorghe, în Sepsi Arena. Sportivele noastre, conduse de pe margine de antrenorii Carmin Popa și Jakab Agnes și încurajate frenetic pe tot parcursul turneului de un grup consistent și gălăgios de părinți, membri de familie și prieteni, se întorc acasă cu un bilanț pozitiv. Cu trei victorii și două înfrângeri, sportivele noastre s-au clasat, similar anului trecut, pe locul 5.

Primul joc nu a fost, din păcate, așa cum ne-am dorit, fetele având în față un adversar foarte valoros, cu o tactică bună, energie și agresivitate la cote înalte. Chiar și așa, sportivele noastre au fost la cârma jocului timp de aproape trei sferturi, însă pe final, pe fondul eliminărilor și a oboselii, fetele au luat mai multe decizii neinspirate în ofensivă și constănțencele s-au impus.

Results

TeamSF1SF2SF3SF4FINAL
CSM Constanța121571650
SMART U1522110740

Partida cu CSM Constanța poate fi revăzută pe canalul nostru de Youtube:

Cel de-al doilea joc ne-a adus în față unul dintre cei mai buni adversari din Campionatul Național, un club ce nu mai are nevoie de nicio prezentare: Dan Dacian București.

Întâlnirile cu ”portocalele” au fost mereu jocuri pe cinste, cu un baschet foarte frumos etalat de ambele părți și la fel a fost și de această dată. Echipa noastră a condus ostilitățile în prima parte a jocului, având un avans fragil, de două-trei posesii pe parcursul primelor două sferturi, însă la începutul secvenței a treia bucureștencele au dat semnalul revenirii.

Egalarea avea să vină în minutul 26 și s-a mers umăr la umăr până cu cinci minute înainte de final, când fetele noastre au fost mai inspirate în atac și au ținut finalul de meci în frâu.

Results

SMART U1513135839
DAN DACIAN91210233

Și acest meci poate fi revăzut pe canalul nostru de Youtube:

Ultimul meci din faza grupelor a fost și cel mai dificil, gazdele de la ACS Sepsi SIC fiind, de asemenea, una dintre echipele cu mare potențial din campionat. Impulsionate de prezența unui public numeros, unguroaicele au practicat un baschet elegant și în forță, însă la fel au jucat și fetele noastre. A rezultat un meci superb, cu apărări intense, dar și cu greșeli personale și multe vizite la linia de pedeapsă.

Scorul final a fost stabilit cu un minut de joc rămas pe tabelă, fetele noastre nereușind să mai puncteze și perzând, astfel, la un singur punct diferență, prezența în semifinale!

Results

SMART U1516109843
SEPSI SIC141351244

Puteți revedea meciul pe canalul nostru de Youtube:

Șocul ratării calificării s-a resimțit în jocul cu CSȘ Bega Timișoara, sportivele noastre neregăsindu-se în primele 20 de minute. După un sfert trei încâlcit, cu foarte puține reușite de ambele părți, baschetbalistele noastre au apelat la orgoliu și s-au desprins, câștigând fără emoții sfertul decisiv.

Results

BEGA TM.1678637
SMART U1552091852

Și acest meci se poate revedea pe Youtube:

Cel din urmă joc ne-a adus în față un adversar în fața căruia aveam de luat o revanșă: CSM Constanța

A fost din nou un meci frumos, cu o apărare bine organizată a constănțencelor, însă cu un final de meci în care precizia de la distanță a înclinat balanța pentru echipa noastră!

Partida cu fetele de la malul Mării Negre poate fi revăzută, de asemenea, pe canalul nostru de Youtube!

Astfel, sportivele noastre îndulcesc amarul necalificării în semifinale prin câștigarea turneului pentru locurile 5-8, situație identică cu cea consemnată anul trecut de aceeași generație la categoria Under 14.

Carmin Popa, antrenor principal:

”Consider că, în mod normal, meritam să fim în primele patru echipe, însă trebuie să ne mulțumim și cu locul 5. Fetele au muncit foarte mult și foarte bine, au fost o echipă și cu puțin noroc puteam chiar să atacăm locul 3. Ținând cont de toate problemele pe care le-am avut de-a lungul anului, accidentările și toate problemele care s-au ivit, chiar cred că fetele merită din plin aplauzele și felicitările noastre!”

În semifinale, ACS Dan Dacian a pierdut cu Olimpia București, iar Gladius Târgu Mureș a depășit pe Sepsi SIC Sfântu Gheorghe. Finala mică a fost adjudecată de bucureștencele de la Dan Dacian, iar finala mare a fost câștigată de Gladius Târgu Mureș.

Se încheie astfel un sezon cu un format destul de ciudat, cu perioade mari de timp fără meciuri și, în general, cu jocuri foarte puține, însă unul în care am pus mult suflet în fiecare antrenament și meci!

Le mulțumim din suflet părinților, principalii noștri susținători, dar și companiilor We as web și Andu pentru sprijin!