U15: Un prim pas spre Turneul Final

Campionatul Național Under 15 a programat în weekend primele meciuri din Faza Semifinală, fază ce în acest sezon propune patru turnee. Fetele noastre evoluează în Grupa 1, iar primul turneu al fazei s-a disputat în capitală,

Sportivele noastre au jucat în Sala Sporturilor ”Octavian Dimofte” trei meciuri, reușind să își adjudece două dintre ele.

Debutul în turneu s-a consemnat sâmbătă dimineață, atunci când fetele pregătite de Carmin Popa și Jakab Agnes au dat piept cu LAPI Dej, echipă cu care fetele noastre mereu au avut parte de meciuri frumoase. Așa a fost și de această dată, cele două formații succedându-se la conducerea jocului pentru minute bune. A fost nevoie de o repriză suplimentară pentru a se decide câștigătoarea, iar fetele noastre au gestionat SMART aceste ultime minute de joc și s-au impus.

Results

TeamSF1SF2SF3SF4OTFINAL
LAPI DEJ19111017360
SMART U1515152251168

Partida cu LAPI Dej poate fi revăzută pe canalul nostru de Youtube:

Meciul de după-masă se anunța unul mult mai complicat, adversara echipei noastre fiind medaliata cu argint din ediția precedentă, de la Under 14, ACS Dan Dacian București.

A fost un meci mai echilibrat decât o arată scorul, unul în care fetele noastre au fost urmărite de ghinion la mai toate fazele. Echipa din capitală a controlat jocul în start și a menținut constant o diferență confortabilă, ajutată de imprecizia în atac a fetelor noastre.

Results

TeamSF1SF2SF3SF4FINAL
SMART U1510651233
DAN DACIAN219141559

Și acest meci poate fi revăzut pe canalul nostru de Youtube:

Ultimul meci al turneului a fost unul pe muchie de cuțit, în compania Sportului Studențesc! Cele două echipe s-au succedat la conducere, au avut avantaje consistente pe tabelă, însă le-au risipit în câteva faze.

Finalul de meci a fost, însă, și de această dată bine controlat, astfel că fetele noastre bifează cea de-a doua victorie și fac un prim pas important spre calificarea la Turneul Final

Results

SPORTUL101920958
SMART U15273181765

Agnes Jakab, antrenor principal:

”În primul rând vreau să le felicit pe fete pentru că, pe parcursul turneului, au muncit din greu ca să iasă din gropile în care s-au băgat singure... Ne-a fost greu să ne regăsim ritmul de joc după o pauza atât de lungă, nu am jucat ce ne-am dorit, însă ne vom întoarce în sala de antrenament și vom discuta și corecta lucrurile. Trebuie să ne îmbunătățim jocul și să le ajutăm pe fete să își crească încrederea in forțele proprii și în echipă. Avem de învățat multe din aceste jocuri și suntem optimiști, ne dorim să fim în creștere de formă în următoarele turnee. Haide Smart!”

În celelalte meciuri ale turneului s-au înregistrat următoarele rezultate (vom completa cu cele lipsă în momentul în care vor fi disponibile):

6111019268622-354

Cel de-al doilea turneu are loc în 24-26 februarie, iar ultimele două în martie (10-12 și 18-19).

Primele patru echipe din cele două grupe se vor califica la Turneul Final.