U16: Medalie de bronz la Oradea!

Echipa Under 16 a clubului nostru a câștigat medaliile de bronz ale Campionatului Național Under 16, în urma Turneului Final care a avut loc la Oradea, în perioada 13 – 17 mai
 
Echipa antrenată de Carmin Popa și Agnes Jakab a avut un început perfect de turneu final, cu două victorii în două zile. Prima dintre ele a fost în compania concitadinei NBS, scor 51 – 48 (17-10, 13-13, 7-8, 14-17) și iar cea de-a doua cu LPS CSU Alba Iulia, scor 46 – 38 (13-9, 17-7, 10-5, 6-17). Aceste prime două victorii au asigurat locul în semifinale chiar înainte de confruntarea cu gazdele de la ACS Rookies Oradea. 

Echipa noastră a cedat meciul cu bihorencele, scor 32 – 55 (5-12, 5-22, 8-15, 14-6) și s-a clasat pe locul secund în grupă, ceea ce ne-a adus în semifinale un adversar de calibru, ACS Dan Dacian București, formație pe care fetele noastre au învins-o în campionat, în Grupa Națională.

La Oradea, în ciuda unui început foarte bun de meci, fetele noastre au cedat și pe fondul acumulărilor de greșeli personale, scor 52 – 72 și astfel ne-a rămas lupta pentru medaliile de bronz.

Results

TeamSF1SF2SF3SF4FINAL
DAN DACIAN1811261772
SMART U16211215452

Finala mică a fost, de fapt, o reeditare a ultimului meci de anul trecut, însă cu alt deznodământ. Dacă anul trecut, la Brașov, am cedat meciul cu CSM București, de data aceasta, Oradea ne-a purtat noroc.

Meciul cu bucureștencele a fost echilibrat în prima sa parte, cu un ușor avantaj pentru echipa din capitală, însă în sferturile 3 și 4 echipa noastră a făcut un joc exemplar în apărare și în final a învins fără mari emoții, scor:

Results

TeamSF1SF2SF3SF4FINAL
SMART U161015191458
CSM București191151045

Smart Basketball Team a reușit, astfel, să își adjudece medaliile de bronz ale competiției.

Carmin Popa, antrenor principal:

”A fost un an plin. Plin de reușite, dar mai ales plin de muncă, de antrenamente grele și de nopți în care ne-am gândit cum să fim mai buni.

Nu a fost ușor. La turneul final am avut probleme la rotația jucătorilor înalți – în meciul cu Dan Dacian nu am avut soluții din cauza faulturilor. Dar, tocmai din momentele astea am învățat și am crescut ca echipă. Acum privim înainte cu încredere. Avem idei, avem energie și avem chef să muncim pentru ce urmează.

Mulțumim din suflet tuturor celor care au fost lângă Smart Cluj – voi știți cine sunteți. Fără voi nu am fi ajuns aici. Mergem mai departe. Împreună. 💙”

Agnes Jakab, antrenor secund:

”După un sezon lung, plin de muncă, sacrificii și reușite, suntem mândre că am dus împreună totul până la capăt. Am demonstrat că prin unitate, ambiție și determinare se pot construi lucruri frumoase, iar fiecare pas făcut în acest sezon ne-a ajutat să creștem atât ca sportive, cât și ca oameni.

Viitorul arată bine, iar aceste fete sunt un exemplu pentru generațiile care vin din urmă. Prin atitudine, seriozitate și dorința de a lupta până la final, au arătat că performanța vine din muncă și caracter. Generațiile următoare au multe de învățat de la ele, iar noi suntem convinși că acesta este doar începutul unui drum frumos. ❤️🏀”

Clubul nostru s-a întors de la Turneul Final, pe lângă medalii, și cu un premiu special: jucătoarea noastră, Panna Pócsai, a fost aleasă în echipa ideală a turneului, Best Five.
 
Lotul de jucătoare care au făcut deplasarea la Oradea: Paulina Brândușan, Panna Pócsai, Andia Câmpean, Anamaria Revnic, Ilinca Orosan, Irina Haba, Larisa Harșa, Raisa Varga-Rodina, Maria Maier, Emma Mureșan, Sofia Bran, Rita Harris, Tora Tătar,
Antrenori: Carmin Popa și Agnes Jakab.
Aceasta a fost cea de-a doua medalie la 5×5 pentru clubul nostru, după cea de bronz de la Campionatul Național U12 – Pitești 2024.
 
Felicitări fetelor și antrenorilor! Le mulțumim părinților și sponsorilor pentru susținerea de care am avut parte pe tot parcursul sezonului!

FOTO: Márton Zoltán

Lasă-ne un mesaj!