U18: Locul 7 la final de juniorat

Echipa Under 18 a clubului nostru a încheiat sezonul 2025 – 2026 al Campionatului Național Under 18 pe locul 7, în urma Turneului Final de la Sfântu Gheorghe din perioada 22 – 24 mai.

Elevele antrenate de Carmin Popa au început turneul cu o evoluție foarte bună, în ciuda înfrângerii, în sferturile de finală, în fața echipei ACS NBS Cluj-Napoca. Scorul final 56 – 67 (13-12, 16-25, 16-18, 11-12) ilustrează foarte bine echilibrul de pe teren în cea mai mare parte a meciului.

Al doilea joc, cel cu Sportul Studențesc, a fost unul slab din toate punctele de vedere, iar înfrângerea a venit inevitabil, scor 40-  55 (3-11, 13-17, 9-12, 15-15) și astfel fetele noastre au rămas să lupte pentru locul 7.
 
Ultimul meci, cel cu KSE Hoya Târgu Secuiesc a fost, pentru unele dintre fetele noastre, cu o mare încărcătură emoțională, fiind ultimul din cadrul junioratului. În aceste condiții a fost un meci muncit, în care victoria a venit pe final, scor 54 – 46 (19-11, 10-16, 13-7, 12-12).
Echipa noastră încheie, astfel, sezonul pe locul 7, cu un bilanț general de 6 victorii și 11 înfrângeri. Evoluția fetelor a fost răsplătită cu Trofeul Fair-play.

Felicitări fetelor care au încheiat junioratul la clubul nostru și care, de la U13 la U18, nu au ratat niciun turneu final: Emma Pintea, Ștefania Cheța, Aliz Székely, Ilinca Moroianu.

Sursa foto: Sepsi SIC

Lasă-ne un mesaj!