U17: A venit prima victorie a sezonului!

Jucătoarele clubului nostru înscrise la categoria U17 au disputat, în această săptămână, meciurile din turneul al doilea al Campionatului Naţional. Meciurile Grupei A s-au jucat în sala de sport a Sălii “Ion Agârbiceanu”.

Fetele antrenate de Carmin Popa şi Agnes Jakab au reuşit prima victorie în acest sezon, scor 55-49 (13-15, 10-2, 17-12, 15-20) cu CSŞ Bega Timişoara.

În al doilea meci, cel cu Gladius Târgu Mureş, echilibrul a fost păstrat doar în prima jumătate, iar apoi mureșencele au preluat inițiativa şi au câştigat partida, scor 56-37 (7-6, 17-11, 15-8,17-12).

În ultimul joc, cel cu gazda turneului, NBS, am început slab şi, deși am revenit în joc în sfertul secund, efortul a fost prea mare și nu am mai avut aceeași intensitate în defensivă, iar atacul a fost lipsit de imaginație în repriza a doua. Scor final 73-31 (25-6, 11-14, 19-6, 18-5).

• ACS NBS Cluj-Napoca – ACS Smart Basketball Team Cluj-Napoca 73-31

După disputarea primelor două turnee din cele trei ale fazei, Grupa A este condusă de NBS Cluj-Napoca, fără înfrângere, urmată de Gladius Mureșul Târgu Mureș cu 3/3, CSȘ Bega Timișoara (2/4) și Smart Basketball Team (1/5). Ultimul turneu al fazei va avea loc în luna februarie.