U12 4X4 Indoor: Calificare ratată

Echipa noastră de Under 12 a încheiat participarea la Campionatul Național Under 12 4X4 Indoor, desfășurat în această săptămână, cu un bilanț de trei victorii din zece meciuri disputate.

Fetele noastre au fost distribuite în Grupa B, alături de echipele NBS Cluj-Napoca, KSE Târgu Secuiesc, CSȘ Sfântu Gheorghe, LPS Alba Iulia și Primo Megaball Pitești, iar sistemul de joc a presupus meciuri tur-retur între ele, pe parcursul a cinci zile. S-au jucat șase reprize de câte opt minute, fără schimbări, astfel încât fiecare sportivă a jucat două perioade întregi în fiecare meci, iar la pauză toate sportivele au aruncat câte o ”liberă”, luate în calcul la scorul de pe tabelă.

Turneul grupei a fost organizat de către concitadina NBS la sala de sport a Școlii Gimnaziale ”Ion Agârbiceanu” din cartierul Mărăști, fetele noastre înregistrând următoarele rezultate:

• Libere: 3-1

Cu aceste rezultate, SMART Basketball Team a încheiat grupa pe locul 5, ratând la coșaveraj calificarea la Turneul Final.

Agnes Jakab, antrenor principal:

”Am încheiat primul turneu cu cele mai mici dintre junioarele nostre. Chiar dacă am participat cu fetele de 2011-2012, mai mici cu un an sau doi decât categoria, iar majoritatea au avut primul contact cu competițiile, ne-am descurcat onorabil. Am evoluat de la un meci la altul. Mai avem mult de lucru, dar avem cu cine să lucrăm, fetele își doresc foarte mult să progreseze, să fie mai încrezătoare în forțele proprii și iubesc baschetul!”

Nu este clar până în acest moment dacă va exista un turneu pentru stabilirea clasamentului pe locurile 9-12, vom reveni de îndată ce vor exista informații disponibile.