U15: Câștigăm grupa

Fetele noastre din echipa de Under 15 au disputat duminică, la Dej, meciurile retur din cadrul primei faze a Campionatului Național, Grupa A.

Sâmbătă s-a jucat primul meci al returului, cel dintre gazdele de la LAPI Dej și CSȘ Bega Timișoara. Bănățencele au învins destul de lejer, scor 69-40.

Sportivele noastre jucat duminică dimineața cu timișorencele într-un meci ce se anunța dinainte ca unul foarte echilibrat, mai ales prin prisma desfășurării jocului tur, câștigat la limită de Smart.

Așa a și fost, echilibrul fiind prezent pe teren timp de peste 25 de minute. Finalul de joc a fost, însă, controlat fără probleme de fetele noastre.

Results

TeamSF1SF2SF3SF4FINAL
BEGA TM.16811843
SMART U151511152061

Partida cu CSȘ Bega Timișoara poate fi revăzută pe canalul nostru de Youtube:

Cel de-al doilea joc, deși părea mai simplu ca primul, a fost oricum, numai simplu nu! Dejencele s-au simțit ”ca acasă” pe teren propriu și au jucat cu mult curaj, punând în fața atacului nostru o apărare zonă greu de dizlocat.

Cheia spre victorie a venit tot în ultima perioadă de joc, când mai multe atacuri consecutive s-au încheiat cu puncte pe tabelă și fetele noastre s-au desprins decisiv.

Results

LAPI DEJ131081344
SMART U15111152451

Și acest meci poate fi revăzut pe canalul nostru de Youtube:

Fetele noastre câștigă, așadar, Grupa A cu maxim de puncte și au de așteptat până la jumătatea lui ianuarie pentru a juca din nou meciuri oficiale.

Agnes Jakab, antrenor principal:

”Am încheiat prima fază din campionat, dar mai este mult până la final. Fetele au respectat planul de joc și au controlat meciurle din retur. Urmează o pauză mare în campionat, vom munci în continuare și ne dorim să mergem în străinătate pentru câteva meciuri sau un turneu amical, pentru a ne măsura puterile și a ne crește nivelul de joc”.

Clasament CNU15, Faza 1, Grupa A

Poz.TeamPCTVÎPMPPDIF
184020316340
262221916950
3404141231-90

Turneul retur se va desfășura în 29-30 octombrie, locația nefiind încă stabilită.