Victorii clare la Reghin

Echipa noastră de Under 14 a disputat în week-end-ul trecut meciurile celui de-al doilea turneu din Grupa A, faza a 2-a a Campionatului Național. Fetele noastre s-au deplasat la Reghin, acolo unde au întâlnit pentru a doua oară adversarele din grupă, pe care de altfel le vor mai întâlni încă de două ori pe parcursul lunii decembrie, întrucât sistemul competițional presupune tur-retur dublu.

Baschetbalistele noastre au început foarte motivate turneul, în primul meci având-le ca oponente pe covăsnencele de la Sepsi Sic Sfântu Gheorghe. Primul sfert a stabilit clar care este situația în teren, iar cea de-a doua secvență a întărit ideea că Smart Basketball Team nu are de gând să lase nicio speranță adversarului. Cea de-a doua jumătate de meci a fost un bun prilej de a acumula experiență pentru cele mai mici dintre componentele echipei.

Results

TeamSF1SF2SF3SF4FINAL
SEPSI SIC138618
SMART U14241611960

Meciul poate fi revăzut pe canalul nostru de Youtube:

Cel de-al doilea joc al turneului se anunța drept un derby, adversarele de la Gladius Târgu Mureș fiind o echipă în general foarte motivată. Meciul a fost relativ echilibrat în primul sfert, însă balanța s-a rupt complet în a doua lungime. Smart și-a asigurat un avantaj suficient de mare pentru a putea folosi, din nou, sferturile 3 și 4 pentru a da minute fetelor mai mici.

Results

SMART U142733141084
GLADIUS194101043

Cel de-al treilea joc a fost cel mai animat, însă doar în tribune, sportivele reghinene fiind susținute inimos de familiile prezente la meci. În teren, însă, lucrurile au fost clare din start: vom pleca acasă cu trei victorii!

Results

LT BLAGA Reghin51341032
SMART U142119221880

Iată și celelalte rezultate înregistrate la Reghin:

• ACS Gladius Târgu Mureș – LT Lucian Blaga Reghin 49-52
  • LT Lucian Blaga Reghin – ACS Sepsi Sic Sf. Gheorghe 2-0 (Forfait tehnic pentru ne-efectuarea schimbărilor obligatorii. În teren, Sepsi Sic a câștigat cu 51-50)
  • ACS Sepsi Sic Sf. Gheorghe – ACS Gladius Târgu Mureș 67-73 (Overtime)

În urma acestor rezultate, echipa noastră își consolidează primul loc al grupei: